Aplikace pijavice lékařské

Po vytáhnutí pijavice z nádoby ji můžeme rovnou ze lžičky zkusit přiložit na místo, které jsme vybrali na aplikaci. Zde je však potřebné mít už nějaké zkušenosti, protože pijavice nám bude chtít utéct a velmi zřídka se nám podaří, aby se sama zakousla přesně tam, kam chceme my. S pijavicí na lžičce musíme manipulovat, směřujeme ji palci, někdy i přitlačujeme pijavici hlavičkou k určenému místu, proto začátečníkům doporučuji používat místo lžičky zkumavku. Zkumavka nemá být velmi hluboká, protože nám pijavice do ní zaleze a bude lozit po zkumavce namísto toho, aby se dostala, kam je třeba. Z toho důvodu je možná ještě lepší volbou než zkumavka injekční stříkačka, z které seřízneme tu část, kam se nasouvá jehla, čímž získáme podobnou nádobu jako zkumavka, ale s tím rozdílem, že máme píst, který nám pomůže při manipulaci s pijavicí lékařskou. Okraje seříznutého konce stříkačky je třeba opracovat, vyhladit, aby po přiložení na místo pacientovi neporanily kůži.

Pijavici dáme ze lžičky do takto připravené stříkačky, a potom stříkačku seříznutým koncem přiložíme ke kůži na místě, které jsme vybrali. Potom povytáhnutím pístu vytvoříme mírný podtlak a tím způsobíme, že se místo prokrví, a proto šance, že se pijavice zakousne, je velmi pravděpodobná. A když je uvězněná ve válci stříkačky, nemůže nám vyklouznout a utéct. Pro začátečníky v aplikaci pijavice lékařské já tento způsob považuji za jeden z nejlehčích způsobů s vysokou mírou úspěšnosti přisátí a zakousnutí pijavice lékařské.

Co se týká způsobu, často se dočtete, že je možné použít pinzetu, pokud však pinzetou uchopíte pijavici lékařskou v oblasti za její hlavou, za čelistmi, způsobíte jí stres. Pijavice lékařská bude víc bojovat o záchranu svého vlastního života, než by měla chuť zakousnout se a dávat do pořádku život někoho jiného. Takže navzdory mnohým takovým radám na internetu a v knihách, používání pinzety z vlastních zkušeností nedoporučuji a nedoporučuje je ani mnoho praktikujících hirudoterapeutů. Ideální je zabezpečit pro pijavici lékařskou pohodlí. Když ji dáte do zkumavky nebo do seříznuté injekční stříkačky, tak nedochází k přímému kontaktu mezi ní a terapeutem. Pijavice lékařská se vlastním pohybem posouvá na místo na kůži pacienta. I z toho důvodu je zkumavka nebo seříznutá stříkačka vždy lepší volba než lžička, protože když pijavici aplikujeme přímo ze lžičky a pomocí svých prstů ji směřujeme na místo, vytváříme na ni nátlak a způsobujeme jí stres. Následkem stresu se pijavice lékařská těžko zakousává.