Ošetření rány po aplikaci pijavice lékařské

Ošetření rány po aplikaci pijavice lékařské si rozdělíme na dvě části. První část se týká doby, kdy se ještě nepustily všechny pijavice, tehdy se jedná o částečné ošetření rány, jehož účelem je, aby po pacientovi nestékala krev. Použijeme buď gázové kompresy, nebo vatu či vatové tampóny. Tedy když se pijavice pustí a my ještě nejsme připravení tuto ránu finálně ošetřit, odložíme pijavici do připravené nádoby a na ránu přiložíme jeden z obvazových materiálů, pro který jsme se rozhodli. Účelem není zastavit krvácení, protože jak jsem už zmiňoval, krvácení po aplikaci pijavice lékařské má svůj význam. Gáza či vata jako savé materiály budou nasávat vytékající krev, aby nestékala po kůži pacienta a neznečisťovala prostor okolo něho.

Často se diskutuje, zda používat sterilní materiál nebo stačí nesterilní. Obecně je možné doporučit raději sterilní materiál. Z praxe a ze stáží, kterými jsem procházel v centrech, kde se vyloženě zabývají hirudoterapií, jsem se velmi často setkal s používáním nesterilního krytí rány, a to z toho důvodu, že pijavice ránu natolik ošetří, že je téměř vyloučené, aby se do ní v době 24 hodin od aplikace zanesla infekce. Tento postup je ověřený tisíci pacienty. Na druhou stranu, každý lékař bude trvat na tom, aby se přímo na ránu použil sterilní materiál, což je pochopitelné.

Časový rozdíl mezi tím, než se pustí první a poslední pijavice, může být i 20 až 30 minut. Když čekáme, až se pustí ostatní pijavice, vizuálně kontrolujeme přiložené tampóny. Často se stává, že některý z tampónů se naplní krví natolik, že už jeho kapacita nestačí a krev se opět začne roztékat po pokožce pacienta, tehdy tampón odstraníme, dalším tampónem poutíráme roztečenou krev a na ránu přiložíme nový tampón. Takto kontrolujeme a ošetřujeme všechny rány po každé pijavici, která se už pustila, až do doby, než se pustí poslední a potom přejdeme k finálnímu ošetření rány.