Hirudoterapie (z latinského „hirudo“ – pijavice) je léčba pijavicemi. Používala se už tisíce let před Kristem. Lékařské pijavice používali už egyptští faraóni, zmínka o pijavicích je také v Bibli a Koránu. Už v dávných dokumentech najdeme důkaz, že například moudrá Kleopatra se pomocí pijavic vyléčila z vážné choroby a nařídila zachytit je na stěnách pyramid na deset generací. Pomocí pijavic ulehčili trpícím pacientům i velcí lékaři jako Hippokrates, Galen a Avicenna.
Ve středověké Evropě byly pijavice úředně uznanými při léčbě mnohých chorob.

V 19., ne tak vzdáleném století, Rusko prodalo 27 miliónů pijavic a jejich pomoc využívali rolníci, jemné dámy i královské osobnosti.

V současné době je po celém světě nový nárust zájmu o léčbu pijavicemi. Není to však žádný módní výstřelek, je to znamení, že lidé se stávají uvědomělejšími a začínají se starat o svoje zdraví. Tento způsob se stává populárním, protože kombinuje schopnosti farmakologie, reflexologie a očisty těla. Pijavice je druh živé jehly, která sama najde biologicky aktivní bod, do kterého se zakousne. Tato metoda je proto o mnoho jednodušší a zároveň bezpečnější než klasická akupunktura. Kromě toho vypouštějí pijavice do krevního oběhu svoje sliny, které obsahují víc než sto různých biologicky aktivních látek, které normalizují tělo.

Hirudoterapie pomáhá s velkým počtem onemocnění, může zachránit od operace a často je to jediný nástroj, který pomáhá pacientům při: endometrióze, děložních myomech, hemeroidům, varixům, tromboflebitidě či cystách na vaječnících atd.

Jaké choroby léčí pijavice lékařská, se můžete dočíst zde: Léčení pijavicí lékařskou

Hirudoterapia je účinná i v urologii, při poruchách potence, prostaty, onemocnění ledvin, sekundární neplodnosti u mužů. S velkým úspěchem jsou pijavice používané i ke kosmetickým účelům: na celulitidu, vrásky, jizvy, akné atd.

Pijavice pomáhají vyléčit akné, odřeniny, pyodermii, dermatózy, lupénku, atopickou dermatitidu, ekzém či sklerodermii. Léčba pijavicemi pomáhá také při nespavosti, bolesti hlavy, závratích, nervozitě a migréně, neuritidě sluchového nervu, revmatismu, revmatické artritidě, osteoartritidě a lézi kostí a kloubů po poranění.

Hirudoterapie je účinná při léčbě chronických zánětlivých procesů dělohy, mastitidy, kolpitidů, ovariálních dysfunkcí, menopauzálních symptomů, menstruačních poruch. Pomáhá léčit a předcházet komplikacím způsobeným zánětem nebo potratu.

Terapie pijavicemi pomáhá i při mnohých kardiovaskulárních a plicních chorobách: vysokému tlaku, ateroskleróze, angíně, CHD, bronchiálnímu astmatu, bronchitidě, fibróze. Terapie pijavicemi se také úspěšně používá na prevenci mrtvice a srdečního infarktu.

Hirudoterapie zmírňuje zácpu a břišní srůsty, cholecystitidu, žlučové kameny, zánět žaludku, zánět pankreatu, zánět tlustého střeva, zánět dvanácterníku, cirhózu jater, biliární dyskineze a jiné onemocnění jater, stejně jako metabolická onemocnění: obezitu, diabetes. Pijavice ošetřují i zánět nosních dutin, zánět středního ucha, významně pomáhají s modřinami, zlomeninami a zmírňují otok.

Lékařské pijavice jsou chované v biologických továrnách a před použitím jsou sterilní. Pijavice by měly být pod dohledem hirudoterapeuta, aby správně identifikoval léčbu, místo přiložení a počet pijavic.