Terapie pijavicemi

Jedna z nejstarších oblastí medicíny a kosmetiky. Historie používání pijavic pro léčebné účely lze parafrázovat hodiny, protože má více než jen pár desítek let – je téměř tak stará jako medicína sama. Egyptští panovníci neváhali trpět pro krásné zbožňované tělo, ve středověku léčili pijavicemi téměř všechny nemoci. A kupodivu, opravdu léčili a velmi úspěšně.

Kromě toho, že se pacient zotavuje, zlepší se jeho celkový zdravotní stav, udržuje si mladistvý vzhled a dokonce zlepšuje náladu.

Jaké je tajemství pijavic? A jak je možné že pijavice dokážou takové zázraky?

Ve skutečnosti existuje ve světě více než 600 druhů pijavic, ale pro léčbu jsou vhodné jen tři a všechny jsou poddruh léčivé pijavice – pijavice lékařské. V současnosti jsou pijavice ohrožený druh a jsou zapsány do „Červené knihy“.
Pijavice patří mezi kroužkovce, avšak během své dlouhé historie se přizpůsobili podmínkám a zmutovaly. Mají tělo se silnými přísavkami a také zdatné čelisti. Díky přísavkám pijavice přilne k tělu a mohou takto vydržet poměrně dlouhou dobu. Tzv. čelist – tři svalnaté hrany tvoří silné chitinové zuby, které prořežou lidskou pokožku do hloubky 1,5 mm.

Je kousnutí pijavicí bolestivé ?

Výsledkem je malá rána a pocit štípnutí komára nebo píchnutí jehlou. Ale bolest trvá jen malou chvíli – pijavice je dobrý lékař, pacient pocítí ihned znecitlivění, to je její speciální tajemství, které odstraňuje bolest, ale může způsobit déle trvající pramínek krve v místě kousnutí (až 24 hodin).

Pijavice a její trávicí systém recykluje lidskou krev a vytváří léčivé látky, které vypouští zpět do oběhového systému člověka.

A jaký je výsledek?

Výsledkem je prudký skok přílivu veselosti a radosti, který je sám o sobě velmi důležitý. Pokud k tomu přidáme významný zdravotní a kosmetický efekt je zřejmé, že pijavice jsou univerzální lék, který nikdy neztratí svůj význam a popularitu.