Příprava pacienta před aplikací pijavice lékařské

Když na kůži pacienta přiložíme pijavici lékařskou hlavičkou a ona ucítí místo, kde se chce přisát, tak se nejdříve přisaje, a potom kůži pacienta prokousne. Při prokousnutí kůže pijavice vypouští do rány biologické látky, které jsou obsažené v jejích slinách a které mají za úkol ošetřovat ránu, zároveň ředí krev, aby se nesrážela a aby se pijavici lépe pila, a mají i celkový terapeutický účinek. Sliny pijavice lékařské obsahují velké množství biologických aktivních látek, takzvaných fermentů, jejichž počet není zatím přesně určený, ale podle odborné literatury se mluví o 120 až 170 fermentech. Tyto biologické aktivní látky se dále dělí do několika hlavních terapeutických skupin, které podrobně popíšu v kapitole o terapeutickém účinku pijavice lékařské.

Prokousnutí kůže může na různých místech těla bolet různě, což závisí nejen na místě, ale i na prahu bolesti, v principu je to podobné bodnutí včelou a bolest pociťujeme jen v prvních minutách. V okamžiku, když se pijavice zakousne, tak je prokousnutí kůže trochu bolestivé, když začne sát, bolest se ztratí. Často se dokonce stává, že po aplikaci pijavice lékařské nebo několika pijavicích lékařských nastupuje u člověka stav podobný euforii, protože se v organismu začíná zvyšovat produkce endorfinů.

Přisátí pijavice lékařské může trvat až do dvou hodin, většinou trvá 45 až 120 minut, takže pacient musí mít dostatek času na celou proceduru. Opravdu se nejedná o krátkou proceduru. Když pijavice nasála dostatek krve, sama se pustí. Terapeut tuto pijavici odloží do připravené nádoby a následně ošetřuje ránu. Je zvykem při aplikaci pijavice lékařské ošetřit ránu přiložením savého materiálu, a potom později ji přelepit nebo obvázat. Pijavice sama svými slinami ošetří ránu, takže se během dalších 24 hodin není třeba ničeho bát, protože nejsou popsané stavy, že by se do rány zanesla infekce. Dokonce velmi často není potřebné používat sterilní savý materiál. Pokud však pacient trvá na použití sterilního obvazového materiálu, stačí přiložit na ránu jeden nebo dva sterilní kompresy a zbytek použít nesterilní. Často se při obvazování používají jednorázové dětské plínky nebo dámské vložky či vložky nebo plínky pro inkontinentní pacienty, protože jsou přizpůsobené na absorpci většího množství tekutin.