Příprava pacienta před aplikací pijavice lékařské

Pokud jsme dospěli k rozhodnutí, že aplikace pijavice lékařské je pro pacienta vhodná, můžeme zvolit následující postup. V den aplikace pijavice se ujistíme, že pacient má dostatek času na celou proceduru, ideálně jsou to dvě hodiny. Stejně tak se ujistíme, že je v dobré psychické i fyzické kondici. V případě, že těsně před aplikací na pacientovi vidíme výraznou slabost či rozrušení, zpozorujeme, že má problémy s dýcháním nebo jiné viditelné zdravotní problémy, je lepší pijavici lékařskou nepřikládat a k aplikaci pijavice lékařské přistoupit buď pod lékařským dohledem, nebo s někým, kdo má víc zkušeností.

Pacient se před aplikací pijavice lékařské osprchuje jen čistou vodou. Nesmí použít žádné sprchové šampóny, parfémy, deodoranty. Pijavice lékařská je velmi citlivá na zápach. Všechny prostředky, které běžně používáme na očištění pokožky, mohou výrazně zhoršit její přisátí. Pacient by také neměl smrdět tabákem, protože pijavice nesnášejí zápach cigaret. Kuřák se tedy v den terapie bude vyhýbat kouření a nekuřák se vyhne kuřákům a zakouřeným prostorům. Pacient taktéž nesmí být pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Před aplikací podrobně obeznámíme pacienta s tím, jak bude procedura probíhat. V případě, že máme před sebou pacienta, který už má zkušenost s aplikací pijavice lékařské, tak si jen ozřejmíme, že je všechno jasné, že je na proceduru připravený a že tedy můžeme přistoupit k přiložení pijavice. V případě, že se jedná o nového pacienta, tak je potřebné vysvětlit celý proces krok za krokem od začátku až do konce.

Na začátku pacientovi vysvětlíme, jakou proceduru jsme zvolili, zda se jedná o jednorázové přiložení pijavice lékařské nebo se jedná o opakovanou terapii. Zeptáme se ho, zda s navrhovanou terapií souhlasí, v případě, že ano, tak mu vysvětlíme jednotlivé kroky, popíšeme místa, kam budeme pijavice přikládat, a potom popíšeme, co se vlastně děje, jakým způsobem se pijavice přisaje.