Jak se starat o pijavici lékařskou v domácích podmínkách
Všichni víme, že pijavice lékařské se chovají na specializovaných farmách. Volně v přírodě se vyskytují jen velmi málo a jsou zákonem chráněné. Pijavice, které si člověk koupí domů, jsou pijavice připravené k aplikaci a nejsou vhodné na další chov nebo rozmnožování. I z toho důvodu, že pijavice, které se používají na terapii, jsou poměrně mladé. Na to, aby je člověk dokázal chovat, musel by se o ně velmi dlouhou dobu starat, musel by je krmit certifikovanou krví, je s tím poměrně dost starostí. Proto se nebudeme bavit o chovu, ale budeme se bavit o tom, jak se o pijavici lékařskou starat do aplikace a v případě, že chceme pijavici lékařskou uchovat pro další použití, tak i po aplikaci.
Když si pijavici lékařskou koupíme, většinou ji přineseme domů nebo nám ji doručí v balení, které buď obsahuje vodu, nebo obsahuje navlhčené kuličky, které se podobají gelovým kuličkám. Pro pijavice si den předem připravíme vodu a nádobu.
Voda: Nejvhodnější je odstátá voda z vodovodu. Nabereme vodu z vodovodu a necháme ji 24 hodin odstát. Lidé si často myslí, že je vodu třeba nabírat někde ze studny nebo z řeky a podobně, ze zkušeností víme, že takové pokusy ne vždy končí šťastně a dokonce byly případy, že člověk nabral někde v přírodě vodu a pijavice mu uhynuly, proto z našich zkušeností doporučuji vždy jen klasickou vodu z vodovodu, kterou necháme 24 hodin odstát.
Nádoba: Nádoba je ideální skleněná se širokým hrdlem, přes které nám projde celá ruka, a s víčkem, kterým se dá hermeticky uzavřít. Ten široký otvor je důležitý pro lehkou manipulaci, ať už s pijavicemi, nebo při čištění nádoby. A skleněná proto, že je průhledná a umožní nám vizuální kontakt s pijavicemi.
Přibližně na třílitrovou nádobu je dobré mít tak 50 až maximálně 100 pijavic, ale 100 pijavic je už poměrně dost, tedy zůstaňme při 50 kusech na jednu třílitrovou nádobu.
Takže pijavice právě dorazily. Přivítáme je, jak se patří. Vypustíme je do připravené nádoby a zalijeme připravenou odstátou vodou. Případně můžeme nejdřív do nádoby nalít odstátou vodu a potom do ní vypustit pijavice. Pijavice nepotřebují kyslík, a proto nemusíme nádobu zakrývat nějakou tkaninou, gázou a podobně, jak je často opisované na internetu, ale nádobu hermeticky uzavřeme víčkem, čímž zabezpečíme, aby nám pijavice neutekly. Celá další péče spočívá ve vyměňování vody každé dva až tri dny, v pozorování pijavic, jejich zdravotního stavu a vitality a v občasném čištění nádoby.