Před příchodem moderních pijavic, existovaly na jejich chov farmy podobné rybníkům pod širým nebem. V Rusku byla první farma pro chov pijavic založená v Moskvě roku 1825. Tato farma chovala až 600 tisíc pijavic. V Petrohradě vznikla první farma roku 1829, v Charkově v 50. letech 19. století existovaly dvě velké farmy na pijavice a mnoho malých.

Často byl chov pijavic vykonávaný jako doplněk k chovu ryb. V druhé polovině 19. století, na úsvitu farmacie a biochemie, zájem o pijavice ze strany lékařů prudce klesl. Menší požadavky byly doplňované pijavicemi sesbíranými z divokých nádrží.

Až v polovině 20. století, když byl farmaceutický trh přesycený syntetickými drogami, se lékaři a pacienti začali vracet zpět k přírodě. Opět se stala populární bylinná medicína (fytoterapie), včely (Apitherapy), pijavice (hirudoterapie).

Pijavice byly lovené v obrovských množstvích, stovky tisíc byly exportovány do evropských krajin. Nekontrolované chytání pijavic a bezohledná rekultivace vedla k prudkému poklesu počtu pijavic, dokonce k jejich zmizení v přírodních vodách.

Roku 1984 byla pijavice lékařská zaznamenaná jako ohrožený druh a Mezinárodní výbor pro ochranu ohrožených druhů od roku 1997 zakázal lov pijavice lékařské z přírodních nádrží za účelem prodeje. V současné době se vyvinuly a úspěšně se používají různé metody pro chov léčivých pijavic v umělých podmínkách, které jsou založené na vytváření podmínek, které jsou podobné těm přírodním.

Jednou z těchto biologických farem pro chov pijavic je biofarma ve středu Evropy, od které nakupujeme pijavice my. Biofarma je známým dodavatelem pijavice lékařské ve zdravotnických střediscích, nemocnicích, lékárnách atd. v Rusku, Ukrajině, Pobaltí, Evropě, Izraeli…

Biofarma má unikátní technologii, která umožňuje úspěšně zásobovat kliniky, které potřebují lékařské pijavice, které byly odchované v biotovárně s odpovídajícími hygienickými normami.